Pasientforventninger og behandlingsutfall
Sammenhengen mellom pasientens forventninger og behandlingsutfall hos nakkepasienter som går til manuellterapeut er lite kjent. En nederlandsk prospektiv cohort-studie der 1195 pasienter og 272 manuellterapeuter deltok, har undersøkt problemstillingen.
Før behandling rapporterte pasientene om sine forventninger. Etter behandlingen rapporterte de behandlingseffekt på funksjon og smerte, samt selvoppfattet bedring.
Resultatene viste at pasientene generelt forventet godt behandlingsutfall. Samtidig var det bare svak sammenheng mellom positive forventninger og faktisk godt behandlingsresultat. Det er en svakhet ved studien at mange pasienter droppet ut i løpet av de tre årene den varte. Forskerne skriver dessuten at den nøyaktige sammenhengen mellom pasientforventninger og behandlingsutfall er kompleks, og at man derfor ikke kan konkludere sikkert ut fra denne ene studien.
Siste nytt
En randomisert studie med 119 pasienter viser at tre behandlinger med cervikal m…
Forskere vil ha krafttak for bedre artrosebehandling
Artrose rammer stadig flere, men mange pasienter får ikke den behandlingen som …
– PRP kan ha effekt ved enkelte muskel- og skjelettlidelser
En ny kunnskapsoppsummering viser at PRP kan ha effekt ved enkelte muskel- og sk…
